“Avui he de tornar a començar a sumar dies i angoixa”: carta oberta d’Arnau Móra, encausat pel 30-G

El TSJC ha ajornat el judici per donar marge perquè els mossos implicats en el cas preparin l'acusació amb un advocat particular

Arnau Móra
Arnau Móra
25.11.2021 - 18:06
Actualització: 25.11.2021 - 19:06
VilaWeb

VilaWeb necessita el vostre suport

Aquest diari existeix perquè més de vint mil lectors han decidit que poden i volen pagar cinc euros al mes perquè tots rebeu tota la informació amb accés obert. Però no n’hi ha prou. En necessitem més. Tu ho vols i pots?

Fes-te’n subscriptor aquí.

El Tribunal Superior de Justícia de Catalunya (TSJC) ha acabat ajornant quinze dies més el judici contra els set activistes encausats per les mobilitzacions per la suspensió de la investidura de Carles Puigdemont, el 30 de gener de 2018. Aquestes darreres setmanes, la Generalitat havia fet saber al tribunal que es retirava com a acusació particular, però fins avui mateix no s’ha formalitzat. Com que els mossos implicats en el procés judicial han dit que volien ser acusació particular representats per un advocat d’un sindicat policíac, el tribunal els ha donat més temps perquè preparin la defensa.

Arnau Móra, un dels manifestants jutjats, descriu en aquesta carta l’angoixa que ha sentit d’ençà que va saber que estava encausat i lamenta que el patiment s’haurà d’allargar encara més dies. A més, acusa la Generalitat de Catalunya de moure’s solament per benefici propi. “Han venut la nostra llengua, la nostra independència, i ara, el nostre poble”, diu.

Llegiu-la a continuació:

“Avui era el dia. Més de mil quatre-centes nits fent-me preguntes, tenint dubtes, angoixa. Avui era el dia en què ja s’acabava tot i per fi podíem desmuntar aquesta farsa. M’esperava una pel·lícula, i així ha estat. L’única cosa que no m’esperava és que en fos una amb tant de pressupost i que estigués nominada als Òscar. Cal destacar que un gran error meu ha estat no portar crispetes ni un refresc per assistir a aquest circ.

Avui, un cop més, la Generalitat –aquests que es fan dir ‘independentistes’, aquest govern que diu que ens portarà cap a la independència, tota aquesta gent– un cop més ens ha demostrat, a mi i al poble català, que realment són actors; però actors de veritat, que l’única cosa que volen és quedar bé per guanyar alguns vots més i així poder-se alimentar, any rere any, de la teta i de la cadira que tant els agrada, i que no estan disposats a res sense benefici propi. Han venut la nostra llengua, la nostra independència, i ara, el nostre poble.

Gràcies a aquests actors, jo i els meus sis companys haurem d’esperar un nou judici, que mai s’hauria d’haver fet, i encara menys amb la seva acusació. Doncs sí. Avui he de tornar a començar a sumar dies i més dies, preguntes i més preguntes, angoixa i més angoixa.

A canvi de què?

Sí que tinc clar que aquests grans actors del Hollywood català mai més no tindran ni el meu perdó, ni el meu vot. Perquè sempre he estat convençut, i avui més que mai, que això és una lluita del poble. I aconseguirem la llibertat quan el poble ho decideixi i ho vulgui.

Mil gràcies a totes les persones que han estat al nostre costat durant aquests quatre anys, donant-nos suport, estimant-nos, ajudant-nos.

Amics i amigues, ens veiem als carrers, defensant els barris, pobles, ciutats i la gran terra que tenim. Ens hi trobaran, dia rere dia, perquè tenim la força, la força de la gent! Continuem! Continuem endavant junts, braç a braç i sense por a res!
Perquè sols el poble salva el poble!

Arnau Móra Xifré
Arenys de Munt
25 de novembre de 2021.”

Junts encara podem anar molt més lluny. Amb VilaWeb.

Fes-te’n subscriptor i construeix amb VilaWeb el nou diari que els Països Catalans necessiten ara.
Fer-me'n subscriptor
des de 60€ l'any / 5€ el mes
Ara també ens pots ajudar fent una donació única.
Fer una donació
a partir de 10 €

Més notícies