Fes-te subscriptor de VilaWeb

Aquest diari existeix perquè més de vint mil lectors han decidit que poden i volen pagar cinc euros el mes perquè tots rebeu tota la informació amb accés obert. Però no n'hi ha prou. En necessitem més. Tu ho vols i pots? Fes-te'n subscriptor ací.

“Se’ns ha titllat de covards i traïdors per no massacrar el nostre poble”

BARCELONA, 4 (EUROPA PRESS)

L’Associació Professional de comandaments de la Policia de Catalunya (Copcat) ha lamentat “determinades actuacions salvatges i descerebrades d’alguns agents dels cossos estatals” –Guàrdia Civil i Policia Nacional– per impedir el referèndum d’independència del diumenge.

En un comunicat d’aquest dimecres, la seva junta directiva afirma que ha deixat reposar les imatges d’actuacions policials del diumenge per no reaccionar en calent, però que no se les poden treure del cap.

L’associació sentencia que les forces policials estatals van usar “mètodes totalment desproporcionats a l’actitud pacífica a la qual s’enfrontaven” en els col·legis electorals, de ciutadans protegint les urnes.

Confien que van actuar sense estar controlats pels seus comandaments en colpejar ciutadans, “ja que, en cas contrari, configurarà un precedent molt perillós” que podria portar a un carreró sense sortida, en les seves paraules.

“Se’ns ha titllat de covards i traïdors per no massacrar el nostre poble, però estem orgullosos del nostre estil de treball congruent, proporcional i oportú”, han defensat.

Així, asseguren que van donar compliment a l’ordre del Tribunal Superior de Justícia de Catalunya (TSJC) d’impedir el referèndum aconseguint, sense ferir ningú i “de forma intel·ligent”, millors resultats que les forces estatals, als quals acusa d’usar mètodes no proporcionals a la resistència ciutadana.

En aquest sentit, destaquen que van poder tancar el doble de col·legis sense usar la violència, malgrat que els altres cossos policials tenien més efectius d’ordre públic, i ressalten: “Seguirem fidels a la voluntat de ser propers al nostre poble, de servir-lo amb intel·ligència i de la millor manera possible”.

Fes-te'n subscriptor i construeix amb VilaWeb25 el diari nou que els Països Catalans necessiten ara.

60€/any
120€/any
Si encara vols ajudar-nos més, pots fer-te'n com a Protector.

Si no pots, o no vols, fer-te'n subscriptor, ara també ens pots ajudar fent una donació única.