Fes-te subscriptor de VilaWeb

Aquest diari existeix perquè més de vint mil lectors han decidit que poden i volen pagar cinc euros el mes perquè tots rebeu tota la informació amb accés obert. Però no n'hi ha prou. En necessitem més. Tu ho vols i pots? Fes-te'n subscriptor ací.

La delegació del govern espanyol al País Valencià ha enviat una circular advertint que recorrerà a la via judicial contra els ajuntaments que exhibeixin la bandera republicana per commemorar el 14 d’abril, aniversari de la Segona República, per haver vulnerat la normativa que regula l’ús de banderes. Segons la carta enviada, a la qual ha tingut accés l’ACN, el servei d’afers jurídics de la delegació del govern espanyol, informa que davant la proximitat del 14 d’abril, posa en coneixement dels consistoris la normativa vigent. Al respecte, cita la llei 39/1981, sobre l’ús de la bandera espanyola i altres banderes, i remarca que als edificis consistorials la bandera d’Espanya ha d’estar ‘en l’exterior i ocupar un lloc preferent’.

A més, recorda que l’article 8.3 del Decret 116/1994 de la Generalitat Valenciana indica que els consistoris ‘no poden enarborar com a pròpia una altra bandera que no siga l’oficial’ i que utilitzar una bandera no constitucional ‘vulneraria el principi de neutralitat i objectivitat que ha de regular l’activitat de les administracions públiques’, d’acord amb l’article 103.1 de la constitució i el 6.1 de la Llei 7/1985 sobre les Bases del règim local.

A més, recorda l’existència de diverses sentències, com la del TSJ de Castella i Lleó de 2015, que estableix que en un edifici públic no es pot fer ús de la bandera republicana ni al balcó principal, ni en qualsevol de les façanes o finestres, es tracti o no d’un pal o qualsevol altre tipus d’exhibició pública. Segons aquesta sentència ‘no es nega el dret que té qualsevol partit o grup polític en la seva seu o altres dependències pròpies a utilitzar la bandera que cregui convenient’ però limita l’ús en el cas d’un edifici públic.

La delegació del govern espanyol recorda que en el mateix sentit s’ha pronunciat el Suprem, el TSJ de Navarra i del País Basc i adverteix que ‘en el cas que es produís una infracció a l’establert en la normativa citada, per part de l’ajuntament, es comunica que aquesta delegació del govern acudirà directament a la via judicial per restablir la legalitat vigent’.

La carta segueix la línia del requeriment que l’any passat va enviar la delegació del govern espanyol a una vintena d’ajuntaments valencians, que varen exhibir banderes republicanes, com el de València, Alacant, Xàtiva, Alzira, Ontinyent o Sagunt, entre altres.

Fes-te'n subscriptor i construeix amb VilaWeb25 el diari nou que els Països Catalans necessiten ara.

60€/any | 18€/trimestre
120€/any | 35€/trimestre

Si no pots, o no vols, fer-te'n subscriptor, ara també ens pots ajudar fent una donació única.