ACPV demana el retorn de TV3 i Catalunya Ràdio

  • També demana que es recuperin les emissions de la ràdio i televisió valencianes

VilaWeb
Redacció
02.10.2015 - 00:00

Acció Cultural del País Valencià (ACPV) ha demanat en un comunicat que el govern es faci càrrec de les emissions de TV3 i Catalunya Ràdio.

Al text recorda que les freqüències per on abans s’emetia són de titularitat de l’estat espanyol, que pot sancionar eventualment el qui en faci ús. I afegeix: ‘Mentre el govern espanyol estiga en mans del PP, aquest podria actuar, i estem convençuts que ho faria sense dubtar, contra la nostra entitat si tornem a emetre, i les possibles multes i judicis podrien significar un cop molt difícil d’assumir.’

Conveni de reciprocitat
ACPV demana també al govern que reprengui les emissions de la ràdio i televisió valencianes per poder aplicar el conveni de reciprocitat amb les emissores del Principat.

Així mateix, s’ofereix a estudiar un calendari d’aplicació de les emissions i recorda que els mitjans de comunicació en català són una reivindicació popular. Considera que la societat i les institucions han de trobar una solució a la ‘censura’ i diu que la població espera respostes.

El comunicat acaba dient: ‘Acció Cultural té el deure, amb els seus socis i el conjunt dels valencians, d’assolir l’objectiu pel qual la nostra entitat ha treballat durant tants anys i que ara és molt a prop de ser una realitat.’

Recomanem

La premsa lliure no la paga el govern. La paguem els lectors.

Fes-te de VilaWeb, fem-nos lliures.

Fer-me'n subscriptor
des de 75€ l'any