‘Coda’ confirma la sorpresa als Oscar en una cerimònia enterbolida per Will Smith

El film de Siân Heder només tenia nominacions a tres premis i se'ls ha enduts tots · Will Smith ha bufetejat en directe el presentador, l'humorista Chris Rock

VilaWeb
Derbez, Sian Heder, Marlee Matlin, Troy Kotsur, Emilia Jones, Daniel Durant, i Amy Forsyth, amb l'Oscar per a millor pel·lícula per 'Coda'
Redacció
28.03.2022 - 09:02
Actualització: 28.03.2022 - 11:02

La premsa lliure no la paga el govern, la paguen els lectors


Fes-te de VilaWeb, fem-nos lliures

Coda ha confirmat la sorpresa i s’ha endut el premi al millor film dels premis Oscar d’enguany. El film de Siân Heder només tenia nominacions a tres premis i els ha guanyats tots: millor film, millor guió adaptat i millor actor secundari (Troy Kotsur). Però aquesta gesta ha estat enterbolida per l’agressió de Will Smith al presentador, Chris Rock, que ha pegat en directe.

Coda s’ha imposat a El poder del gos, que partia com a màxima favorita amb dotze candidatures, de les quals només ha obtingut un premi, el de millor direcció, per a Jane Campion. És la tercera dona a obtenir aquest guardó després de Kathryn Bigelow, per En terra hostil, i de Chloé Zhao, guanyadora l’any passat per Nomadland.

Jessica Chastain s’ha endut el premi a la millor actriu per The eyes of tammy faye. El guardó a millor actor protagonista ha estat per a Will Smith, trist protagonista de la gala, perquè minuts abans havia clavat una bufetada a l’humorista Chris Rock, que s’havia mofat dels cabells rapats de Jada Pinkett, tot dient que podria protagonitzar la seqüela de La tinent O’Neil.

“En aquest negoci, sempre hi ha gent que et falta al respecte, i has de somriure i fer el paperot. Però sempre protegiré la meva família, la meva dona”, ha dit Smith en el seu parlament.

Ariana Debose ha estat la guanyadora del premi a la millor actriu de repartiment per la seva interpretació a la nova versió de West Side Story. Per una altra banda, Troy Kotsur ha fet història perquè ha estat el primer actor sord a aconseguir un Oscar: el de millor intèrpret de repartiment pel seu paper a Coda.

Dune s’ha de conformar amb categories tècniques

Dune, que partia amb dotze candidatures, ha arrasat en les categories tècniques: millor disseny de producció (Patrice Vermette i Zsuzsanna), millor muntatge (Joe Walker), millor so (Mac Ruth, Mark Mangini, Theo Green, Doug Hemphill i Ron Bartlett), millors efectes visuals (Paul Lambert, Tristan Myles, Brian Connor i Gerd Nefzer), millor fotografia (Greig Fraser) i millor banda sonora per a Hans Zimmer.

Drive my car, de Ryûsuke Hamaguchi, ha guanyat l’Oscar al millor film internacional; Summer of soul s’ha endut el guardó al millor documentari; i Encanto, de Disney, el premi al millor film d’animació.

La cerimònia també ha dedicat un record al poble d’Ucraïna. Alguns assistents a la gala duien insígnies amb la bandera d’Ucraïna o llaços blaus en solidaritat amb els refugiats. Amb un “I visca Ucraïna” ha acabat la seva intervenció Francis Ford Coppola que ha pujat a l’escenari del Dolby Theater acompanyat de Robert De Niro i Al Pacino per celebrar els cinquanta anys d’El Padrí.

Llista de candidats i premiats

Tot seguit, relacionem els candidats de cada categoria i assenyalem en negreta els guanyadors:

Nominats a millor film
  • Belfast, de Kenneth Branagh
  • Coda, de Sian Heder
  • Don’t look up, d’Adam McKay
  • Drive my car, de Ryûsuke Hamaguchi
  • Dune, de Denis Villeneuve
  • King Richard, de Reinaldo Marcus Green
  • Licorice pizza, de Paul Thomas Anderson
  • Nightmare alley, de Guillermo del Toro
  • The power of the dog, de Jane Campion
  • West side story, de Steven Spielberg
Nominats a millor direcció
  • Kenneth Branagh, per Belfast
  • Ryûsuke Hamaguchi, per Drive my car
  • Paul Thomas Anderson, per Licorice pizza
  • Jane Campion, per The power of the dog
  • Steven Spielberg, per West side story
Nominades a millor actriu principal
  • Jessica Chastain, per The eyes of tammy faye
  • Olivia Colman, per The lost daughter
  • Penélope Cruz, per Madres paralelas
  • Nicole Kidman, per Being the Ricardos
  • Kristen Stewart, per Spencer
Nominades a millor actor principal
  • Javier Bardem, per Being the Ricardos
  • Benedict Cumberbatch, per The power of the dog
  • Andrew Garfield, per Tick, Tick… Boom!
  • Will Smith, per King Richard
  • Denzel Washington, per The tragedy of Macbeth
Nominades a millor actriu secundària
  • Jesse Buckley, per The lost daughter
  • Ariana DeBose, per West side story
  • Kirsten Dunst, per The power of the dog
  • Judi Dench, per Belfast
  • Aunjanue Ellis, per King Richard
Nominats a millor actor secundari
  • Ciaran Hinds, per Belfast
  • Troy Kotsur, per Coda
  • Jesse Plemons, per The power of the dog
  • Kodi Smit-McPhee, per The power of the dog
  • J. K. Simmons, per Being the Ricardos
Nominats a millor film internacional
  • Drive my car, de Ryūsuke Hamaguchi (Japó)
  • Flee, de Jonas Poher Rasmussen (Dinamarca)
  • È stata la mano di dio, de Paolo Sorrentino (Itàlia)
  • Lunana: A yak in the classroom, de Pawo Choyning Dorji (Bhutan)
  • The worst person in the wold, de Joachim Trier (Noruega)
Nominats a millor guió
  • Kenneth Branagh, per Belfast
  • Adam McKay i David Sirota, per Don’t look up
  • Zach Baylin, per King Richard
  • Paul Thomas Anderson, per Licorice pizza
  • Joachim Trier i Eskil Vogt, per The worst person in the wold
Nominats a millor guió adaptat
  • Jane Campion, per The power of the dog
  • Jon Spaihts, Denis Villeneuve i Eric Roth, per Dune
  • Sian Heder, per Coda
  • Maggie Gyllenhaal, per The lost daughter
  • Ryûsuke Hamaguchi i Takamasa Oe, per Drive My Car
Nominats a millor banda sonora
  • Madres paralelas, d’Alberto Iglesias
  • Don’t look up, de Nicholas Britell
  • Dune, de Hans Zimmer
  • Encanto, de Germaine Franco
  • The power of the dog, de Jonny Greenwood
Nominades a millor cançó original
  • “Be alive”, de King Richard
  • “Dos oruguitas”, d’Encanto
  • “No time to die”, de No time to die
  • “Down to joy”, de Belfast
  • “Somehow you do”, de Four good days
Nominats a millor film d’animació
  • La família Mitchell contra les màquines, de Michael Rianda
  • Encanto, de Byron Howard i Jared Bush
  • Flee, de Jonas Poher Rasmussen
  • Luca, d’Enrico Casarosa
  • Raya and the last dragon, de Carlos López Estrada i Don Hall
Nominats a millor documentari
  • Ascension, de Jessica Kingdon
  • Attica, de Traci Curry i Stanley Nelson
  • Flee, de Jonas Poher Rasmussen
  • Summer of soul (…or, when the revolution not be televised), de Questlove
  • Writing with fire, de Sushmit Ghosh i Rintu Thomas
Nominats a millor fotografia
  • Dune, de Greig Fraser
  • Nightmare alley, de Nathan Johnson
  • The power of the dog, d’Ari Wegner
  • The tragedy of Macbeth, de Bruno Delbonnel
  • West side story, de Janusz Kaminski
Nominats a millor muntatge
  • Don’t look up, de Hank Corwin
  • Dune, de Joe Walker
  • King Richard, de Pamela Martin
  • The power of the dog, de Peter Sciberras
  • Tick, Tick… Boom!, de Myron Kerstein and Andrew Weisblum
Nominats a millor vestuari
  • Cruella, de Jenny Beavan
  • Cyrano, de Massimo Cantini Parrini i Jaqueline Durran
  • Dune, de Bob Morgan i Jacqueline West
  • Nightmare alley, de Luis Sequeira
  • West side story, de Paul Tazewell
Nominats a millor maquillatge i perruqueria
  • Coming 2 America, de Mike Marino, Stacey Morris i Carla Farmer
  • Cruella, de Nadia Stacey, Naomi Donne i Julua Vernon
  • Dune, de Donald Mowat, Love Larson i Eva von Bahr
  • The eyes of Tammy Faye, de Linda Dowds, Stephanie Ingram i Justin Raleigh
  • House of Gucci, de Göran Lundström, Anna Carin Lock i Frederic Aspiras
Nominats a millors efectes visuals
  • Dune, de Paul Lambert, Tristan Myles, Brian Connor i Gerd Nefzer
  • Free Guy, de Swen Gillberg, Bryan Grill, Nikos Kalaitzidis i Dan Sudick
  • No time to die, de Charlie Noble, Joel Green, Jonathan Fawkner i Chris Corbould
  • Shang-Chi and the legend of the ten rings, de Christopher Townsend, Joe Farrell, Sean Noel Walker i Dan Oliver
  • Spider-Man: no way home, de Kelly Port, Chris Waegner, Scott Edelstein i Dan Sudick
Nominats a millor curtmetratge d’animació
  • The windshield wiper, d’Alberto Mielgo i Leo Sanchez
  • Bestia, de Hugo Covarrubias i Tevo Díaz
  • Affairs of the Art, de Joanna Quinn i Les Mills
  • Boxballet, de Anton Dyakov
  • Robin robin, de Dan Ojari i Mikey Please
Nominats a millor curtmetratge documental
  • Audible, de Matthew Ogens
  • Lead me home, de Pedro Kos i Jon Shenk
  • The queen of basketball, de Ben Proudfoot
  • Three songs for Benazir, d’Elizabeth Mirzaei i Gulistan Mirzaei
  • When We Were Bullies, de Jay Rosenblatt
Nominats a millor curtmetratge de ficció
  • Ala Kachuu – take and run, de Maria Brendle i Nadine Lüchinger
  • The dress, de Tadeusz Łysiak i Maciej Ślesicki
  • The long goodbye, d’Aneil Karia and Riz Ahmed
  • On my mind, Martin Strange-Hansen i Kim Magnusson
  • Please hold, de K.D. Dávila i Levin Menekse
Nominats a millor so
  • Belfast, de Denise Yarde, Simon Chase, James Mather i Niv Adiri
  • Dune, de Mac Ruth, Mark Mangini, Theo Green, Doug Hemphill i Ron Bartlett
  • No time to die, de Simon Hayes, Oliver Tarney, James Harrison, Paul Massey i Mark Taylor
  • The power of the dog, de Richard Flynn, Robert Mackenzie i Tara Webb
  • West side story, de Tod A. Maitland, Gary Rydstrom, Brian Chumney, Andy Nelson i Shawn Murphy

Més notícies

La premsa lliure no la paga el govern. La paguem els lectors.

Fes-te de VilaWeb, fem-nos lliures.

Fer-me'n subscriptor
des de 60€ l'any / 5€ al mes