El Barça exigeix la dimissió de Javier Tebas en un comunicat molt dur

  • El club acusa el president de la lliga espanyola d'haver atiat el foc del linxament mediàtic contra el Barça

VilaWeb
Redacció
03.04.2023 - 16:36
Actualització: 03.04.2023 - 20:03

El Futbol Club Barcelona reclama la dimissió del president de la lliga espanyola, Javier Tebas. El motiu és que, segons que ha publicat La Vanguardia, Tebas va presentar proves falses per a incriminar el club davant de la fiscalia en una suposada compra d’àrbitres, fet que el president blau-grana, Joan Laporta, ha negat unes quantes vegades. “El FC Barcelona vol expressar el seu profund enuig, indignació i afartament”, diu en un comunicat. El Barça també li reclama que comparegui en públic i doni explicacions, més enllà “del tuit enviat de matinada, fugint d’estudi i amb una pàtina amenaçadora”.

Així mateix, el club acusa Tebas d’haver atiat el foc del linxament mediàtic en contra del Barça arran del cas Negreira. “No és el primer cop que el president de la lliga utilitza tota la seva maquinària mediàtica per a dinamitar el FC Barcelona, però, al marge dels seus habituals estirabots, mai no ens podríem haver imaginat que hagués pretès incriminar el nostre club amb proves falses”, continua el comunicat.

Per tot això, el Barça reclama la dimissió de Tebas, tot advertint que les seves males pràctiques taquen la competició i tots els equips que l’integren. “Coneixedors de la seva obsessió per perseguir el FC Barcelona i mostrant constantment la seva aversió i manifesta antipatia vers el nostre club, entenem que l’actual president de la lliga persistirà en el seu capteniment de continuar perjudicant el nostre club”, conclou.

L’escrit incriminatori de Tebas

El president de la lliga va enviar un escrit a la fiscalia per a implicar de manera directa els ex-presidents Josep Maria Bartomeu i Sandro Rosell en els pagaments a l’ex-vice-president dels àrbitres espanyols, José María Enríquez Negreira. En aquest sentit, Tebas basava la seva argumentació en un document de Josep Contreras, ex-directiu que va morir l’hivern passat, que forma part del cas Soule, que investiga el suposat desviament de diners dins de la federació espanyola de futbol. En aquesta causa, la lliga exerceix com a acusació.

En l’escrit a la fiscalia, relacionava els noms i cognoms que apareixien en el document de Contreras amb els ex-presidents del Barça, tot atribuint-los operacions bancàries i immobiliàries. El problema és que la família de l’ex-directiu ha desmentit Tebas i ha explicat que la confecció del document és molt anterior a l’arribada de Bartomeu i Rosell a la presidència. Concretament, els moviments fan referència a Banca Mas Sarda i Banca Catalana, totes dues dissoltes.

“El titular és fals”

En un piulet de matinada, Tebas ha assegurat que el titular de la notícia de La Vanguardia és fals i ha demanat al propietari del diari, Javier de Godó, que vigili més els seus periodistes perquè calumnien. Ara bé, el missatge del president de la lliga no ha evitat que mitjans internacionals com L’Équipe s’hagin fet ressò de la informació. “El document no és fals. No acusem a ningú. Tot està malament, és l’autovictimització”, ha piulat posteriorment en francès.

Sobre això, la Lliga ha enviat un burofax a la Vanguardia, tot demanant que rectifiquin en un termini de tres dies.

Recomanem

La premsa lliure no la paga el govern. La paguem els lectors.

Fes-te de VilaWeb, fem-nos lliures.

Fer-me'n subscriptor
des de 75€ l'any