Muriel Casals anuncia que deixa de presidir Òmnium

En una carta explica als socis que hi ha de renunciar perquè ha acceptat d'integrar-se en la candidatura del 27-S

VilaWeb
Redacció
15.07.2015 - 20:26
Actualització: 19.07.2015 - 12:20

VilaWeb necessita el vostre suport

Aquest diari existeix perquè més de vint mil lectors han decidit que poden i volen pagar cinc euros al mes perquè tots rebeu tota la informació amb accés obert. Però no n’hi ha prou. En necessitem més. Tu ho vols i pots?

Fes-te’n subscriptor aquí.

Muriel Casals acompanyarà Raül Romeva, Carme Forcadell, Artur Mas i Oriol Junqueras des de la tercera posició de la llista per la independència a les eleccions del 27 de setembre. Avui s’han fet públics els noms dels tres primers candidats, després d’haver-se reunit amb Mas i Junqueras al Palau de la Generalitat.

Casals és presidenta d’Òmnium dels del març de 2010. En una carta adreçada els socis aquest vespre, la presidenta de l’entitat ha anunciat la decisió d’abandonar el càrrec. Mentre no es decideixi un substitut, Vicent Sanchis, vice-president primer, assumirà la responsabilitat sense tenir-ne el càrrec de president.

Segons Casals, l’acceptació de la candidatura al parlament implica la renúncia. Ho ha explicat així:

«Estimades sòcies, estimats socis,

La realitat política del nostre país viu un moment d’acceleració i en bona part la nostra entitat n’és responsable. A hores d’ara molts coneixeu la notícia: m’han demanat i he acceptat ser la número 3 de la llista que, després de moltes hores de debat, han acordat fer junts ERC, CDC i diversos representants de la societat civil. Es tracta d’assegurar el caràcter plebiscitari de les eleccions del 27 de setembre, i es tracta sobretot d’aconseguir una victòria rotunda del sí a la independència.

Aquest matí, quan el president de la Generalitat, Artur Mas, i el president d’ERC, Oriol Junqueras, ens han convocat a en Raül Romeva, la Carme Forcadell i a mi per proposar-nos d’encapçalar la llista per Barcelona, no he tingut arguments per a dir que no. Els arguments que em venien el cap em deien que calia assumir aquest compromís i que ara és el moment.

Sóc ben conscient que el meu mèrit es deriva del privilegi d’haver estat la cara visible d’Òmnium Cultural des del març del 2010; per això el primer que us vull dir, estimats consocis, és: moltes gràcies! Moltes gràcies per aquest temps compartit treballant per la llengua, la cultura i el país.

Ara hauré de seguir fent-ho des d’una nova responsabilitat. Ara amb el bagatge del que he après a Òmnium intentaré participar en el Parlament de Catalunya que haurà de conduir-nos cap a la independència. Com sabeu, és un compromís més curt del que seria una legislatura normal. És un compromís que em fa molt respecte i molta il·lusió; una il·lusió que Òmnium m’ha encomanat.

Com passa sovint, acceptar un nou repte implica alguna renúncia i avui em sap greu assumir que la meva presidència a Òmnium s’acaba. I així ho faré saber amb aquesta carta al secretari de la nostra entitat. Espero que tots plegats podrem constatar que la causa que m’ocuparà a partir d’ara s’ho valia. Continuaré treballant per fer realitat el somni que compartim. Vénen unes setmanes apassionants, fins el 27-S, que hem d’aprofitar al màxim.

Moltes gràcies, no em canso de dir-ho. Gràcies per tot el que m’heu donat; per la vostra confiança, per la vostra amistat, per tantes estones compartides. Per damunt de tot, per fer-me saber que som molts els que tenim la ferma voluntat de fer del nostre país una terra de llibertat, d’igualtat i de fraternitat.
Molt cordialment,

Muriel Casals»

Junts encara podem anar molt més lluny. Amb VilaWeb.

Fes-te’n subscriptor i construeix amb VilaWeb el nou diari que els Països Catalans necessiten ara.
Fer-me'n subscriptor
des de 60€ l'any / 5€ el mes
Ara també ens pots ajudar fent una donació única.
Fer una donació
a partir de 10 €

Més notícies