Les plataformes de televisió a la carta han estat les grans guanyadores de la 73a cerimònia de premis dels Emmy, que guardonen les millors sèries i programes de televisió. El retrat de la monarquia britànica The Crown (Netflix) ha guanyat set premis, entre ells el de millor sèrie dramàtica. La categoria de millor sèrie de comèdia l’ha guanyat Ted Lasso (Apple TV), sobre un entrenador de futbol americà que és contractat per dirigir un equip de futbol de la lliga anglesa, sense tenir cap coneixement d’aquest esport. L’any passat la cerimònia va haver de ser virtual per culpa de la pandèmia, però enguany 600 persones s’han reunit de nou a Los Angeles per gaudir de la festa de la televisió.

Vegeu a continuació tots els premiats de la nit:

Minisèrie

I May Destroy You (HBO)

Mare of Easttown (HBO)

The Queen’s Gambit (Netflix) (Guanyadora)

The Underground Railroad (Amazon Prime Video)

WandaVision (Disney Plus)

Millor sèrie dramàtica

The Boys (Amazon Prime Video) 

Bridgerton (Netflix) 

The Crown (Netflix) (Guanyadora)

The Handmaid’s Tale (Hulu) 

Lovecraft Country (HBO) 

The Mandalorian (Disney Plus) 

Pose (FX) 

This Is Us (NBC) 

Millor sèrie de comèdia

Black-ish (ABC)

Cobra Kai (Netflix)

Emily in Paris (Netflix)

Hacks (HBO Max)

The Flight Attendant (HBO Max)

The Kominsky Method (Netflix)

Pen15 (Hulu)

Ted Lasso (Apple TV Plus) (Guanyadora)

Millor especial de varietats (enregistrat)

Bo Burnham: Inside (Netflix)

David Byrne’s American Utopia (HBO)

8:46 – Dave Chappelle (Netflix)

Friends: The Reunion (HBO Max)

Hamilton (Disney Plus) (Guanyadora)

A West Wing Special to Benefit When We All Vote (HBO Max)

Millor especial de varietats (en directe)

Celebrating America – An Inauguration Night Special (Múltiples plataformes)

The 63rd Annual Grammy Awards (CBS)

The Oscars (ABC)

The Pepsi Super Bowl LV Halftime Show Starring The Weeknd (CBS)

Stephen Colbert’s Election Night 2020: Democracy’s Last Stand Building Back America Great Again Better 2020 (Showtime) (Guanyador)

Millor actor principal de sèrie dramàtica

Sterling K. Brown (This Is Us) 

Jonathan Majors (Lovecraft Country)

Josh O’Connor (The Crown) (Guanyador)

Regé-Jean Page (Bridgerton) 

Billy Porter (Pose) 

Matthew Rhys (Perry Mason) 

Millor actriu principal de sèrie dramàtica

Uzo Aduba (In Treatment) 

Olivia Colman (The Crown) (Guanyadora)

Emma Corrin (The Crown) 

Elisabeth Moss (The Handmaid’s Tale) 

Mj Rodriguez (Pose) 

Jurnee Smollett (Lovecraft Country) 

Millor actor principal d’una minisèrie

Paul Bettany (WandaVision)

Hugh Grant (The Undoing)

Ewan McGregor (Halston) (Guanyador)

Lin-Manuel Miranda (Hamilton)

Leslie Odom Jr. (Hamilton)

Millor actriu principal d’una minisèrie

Michaela Coel (I May Destroy You) 

Cynthia Erivo (Genius: Aretha) 

Elizabeth Olsen (WandaVision) 

Anya Taylor-Joy (The Queen’s Gambit) 

Kate Winslet (Mare of Easttown) (Guanyadora)

Millor guió per a minisèrie, telefilm o especial dramàtic

Michaela Coel, per I May Destroy You (Guanyadora)

Brad Ingelsby, per Mare Of Easttown

Scott Frank, per The Queen’s Gambit

Chuck Hayward i Peter Cameron, per WandaVision: All-New Halloween Spooktacular!

Jac Schaeffer, per WandaVision: Filmed Before A Live Studio Audience

Laura Donney, per WandaVision: Previously On

Millor direcció de minisèrie, film o especial dramàtic

Thomas Kail, per Hamilton

Sam Miller i Michaela Coel, per I May Destroy You: Ego Death

Sam Miller, per I May Destroy You: Eyes Eyes Eyes Eyes

Craig Zobel, per Mare Of Easttown

Scott Frank, per The Queen’s Gambit (guanyador)

Barry Jenkins, per The Underground Railroad

Matt Shakman, per WandaVision

Millor reality de competició

The Amazing Race

Nailed It!

RuPaul’s Drag Race (Guanyador)

Top Chef

The Voice

Millor actor principal de sèrie de comèdia

Anthony Anderson (Black-ish 

Michael Douglas (The Kominsky Method)  

William H. Macy (Shameless)  

Jason Sudeikis (Ted Lasso) (Guanyador)

Kenan Thompson (Kenan) 

Millor actriu principal de sèrie de comèdia

Aidy Bryant (Shrill) 

Kaley Cuoco (The Flight Attendant) 

Allison Janney (Mom) 

Tracee Ellis Ross (Black-ish) 

Jean Smart (Hacks) (Guanyadora)

Millor direcció d’una sèrie de comèdia

James Burrows, per B Positive: Pilot

Susanna Fogel, per The Flight Attendant: In Case Of Emergency

Lucia Aniello, per Hacks: There Is No Line (Pilot) (Guanyadora)

James Widdoes, per Mom: Scooby-Doo Checks And Salisbury Steak

Zach Braff, per Ted Lasso: Biscuits

MJ Delaney, per Ted Lasso: The Hope That Kills You

Declan Lowney, per Ted Lasso: Make Rebecca Great Again

Millor guió d’una sèrie de comèdia

Steve Yockey, per The Flight Attendant: In Case Of Emergency

Meredith Scardino, per Girls5eva: Pilot

Lucia Aniello, Paul W. Downs i Jen Statsky, per Hacks: There Is No Line (Pilot) (Guanyadors)

Maya Erskine, per Pen15: Play

Jason Sudeikis, Brendan Hunt i Joe Kelly, per Ted Lasso: Make Rebecca Great Again

Jason Sudeikis, Bill Lawrence i Brendan Hunt, per Ted Lasso: Pilot

Millor sketch de varietats

A Black Lady Sketch Show

Saturday Night Live (Guanyador)

Millor magazin de varietats

Conan

The Daily Show With Trevor Noah

Jimmy Kimmel Live!

Last Week Tonight With John Oliver (Guanyador)

The Late Show With Stephen Colbert

Millor guió per a sèrie de varietats

Jenny Hagel, Demi Adejuyigbe, Ashley Nicole Black, Michael Harriot, Shantira Jackson, Ian Morgan, Dewayne Perkins i Amber Ruffin, per The Amber Ruffin Show: Peacock

Lauren Ashley Smith, Robin Thede, Ashley Nicole Black, Akilah Green, Shenovia Large, Rae Sanni, Kristin Layne Tucker, Holly Walker i Kindsey Young, per A Black Lady Sketch Show

Johnathan Appel, Ali Barthwell, Tim Carvell, Liz Hynes, Greg Iwinski, Mark Kramer, Writer Daniel O’Brien, John Oliver, Owen Parsons, Charlie Redd, Joanna Rothkopf, Chrissy Shackelford, Ben Silva i Seena Vali, per Last Week Tonight With John Oliver

Ariel Dumas, Jay Katsir, Stephen T. Colbert, Delmonte Bent, Michael Brumm, River Clegg, Aaron Cohen, Nicole Conlan, Paul Dinello, Glenn Eichler, Django Gold,
Gabe Gronli, Barry Julien, Michael Cruz Kayne, Eliana Kwartler, Matt Lappin, Pratima Mani, Felipe Torres Medina, Opus Moreschi, Asher Perlman, Tom Purcell, Kate Sidley, Brian Stack, John Thibodeaux, i Steve Waltien, per The Late Show With Stephen Colbert

Dan Bulla, Steven Castillo, Megan Callahan-Shah, Michael Che, Anna Drezen, Alison Gates, Fran Gillespie, Sudi Green, Steve Higgins, Colin Jost, Erik Kenward, Dan Licata, Jasmine Pierce, Dennis McNicholas, Lorne Michaels, Josh Patten, Gary Richardson, Pete Schultz, Streeter Seidell, Mark Steinbach, Will Stephen, Kent Sublette, Bryan Tucker, Celeste Yim, Dave Sirus, Mike Lawrence, Emma Clark i
Sam Jay, per Saturday Night Live

Actor de repartiment de sèrie dramàtica

Giancarlo Esposito (The Mandalorian)

O-T Fagbenle (The Handmaid’s Tale)

John Lithgow (Perry Mason)

Tobias Menzies (The Crown) (Guanyador)

Max Minghella (The Handmaid’s Tale)

Chris Sullivan (This Is Us)

Bradley Whitford (The Handmaid’s Tale)

Michael K. Williams (Lovecraft Country)

Actriu de repartiment de sèrie dramàtica

Gillian Anderson (The Crown) (Guanyadora)

Helena Bonham Carter (The Crown)

Madeline Brewer (The Handmaid’s Tale)

Ann Dowd (The Handmaid’s Tale)

Aunjanue Ellis (Lovecraft Country)

Emerald Fennell (The Crown)

Yvonne Strahovski (The Handmaid’s Tale)

Samira Wiley (The Handmaid’s Tale)

Millor direcció de sèrie dramàtica

Julie Anne Robinson, per Bridgerton: Diamond Of The First Water

Benjamin Caron, per The Crown: Fairytale

Jessica Hobbs, per The Crown: War (Guanyadora)

Liz Garbus, per The Handmaid’s Tale: The Wilderness

Jon Favreau, per The Mandalorian: The Marshal

Steven Canals, per Pose: Series Finale

Millor guió de sèrie dramàtica

Rebecca Sonnenshine, per The Boys: What I Know

Peter Morgan, per The Crown: War (Guanyador)

Yahlin Chang, per The Handmaid’s Tale: Home

Misha Green, per Lovecraft Country: Sundown

Dave Filoni, per The Mandalorian: The Jedi

Jon Favreau, per The Mandalorian: The Rescue

Ryan Murphy, Brad Falchuk, Steven Canals, Janet Mock, i Our Lady J, per Pose: Series Finale

Millor actor de repartiment de minisèrie

Thomas Brodie Sangster (The Queen’s Gambit)

Daveed Diggs (Hamilton)

Paapa Essiedu (I May Destroy You)

Jonathan Groff (Hamilton)

Evan Peters (Mare Of Easttown) (Guanyador)

Anthony Ramos (Hamilton)

Millor actriu de repartiment de minisèrie

Renée Elise Goldsberry (Hamilton)

Kathryn Hahn (WandaVision)

Moses Ingram (The Queen’s Gambit)

Julianne Nicholson (Mare Of Easttown) (Guanyadora)

Jean Smart (Mare Of Easttown)

Phillipa Soo (Hamilton)

Millor actor de repartiment de sèrie de comèdia

Carl Clemons-Hopkins (Hacks)

Brett Goldstein (Ted Lasso) (Guanyador)

Brendan Hunt (Ted Lasso)

Nick Mohammed (Ted Lasso)

Paul Reiser (The Kominsky Method)

Jeremy Swift (Ted Lasso)

Kenan Thompson (Saturday Night Live)

Bowen Yang (Saturday Night Live)

Millor actriu de repartiment de sèrie de comèdia

Aidy Bryant (Saturday Night Live)

Hannah Einbinder (Hacks)

Kate McKinnon (Saturday Night Live)

Rosie Perez (The Flight Attendant)

Cecily Strong (Saturday Night Live)

Juno Temple (Ted Lasso)

Hannah Waddingham (Ted Lasso) (Guanyadora)

Combined-Shape Created with Sketch.

Ajuda VilaWeb
Ajuda la premsa lliure

VilaWeb sempre parla clar, i això molesta. Ho fem perquè sempre ho hem fet, d'ençà del 1995, però també gràcies al fet que la nostra feina com a periodistes és protegida pels més de 20.000 lectors que han decidit d'ajudar-nos voluntàriament.

Gràcies a ells podem oferir els nostres continguts en obert per a tothom. Ens ajudes tu també a ser més forts i arribar a més gent?
En aquesta pàgina trobaràs tots els avantatges d'ésser subscriptor de VilaWeb, a què tindràs accés a partir d'avui.