Ús de cookies

Aquest web utilitza 'galetes' per millorar l'experiència de navegació. Si continueu navegant entenem que les accepteu. Més informació


Notícies

Dimecres  06.05.2015  06:00

Autor/s: Josep Rexach i Marc Belzunces

Els vuitanta-tres municipis que ja saben quin batlle tindran

En tots aquests municipis només es presenta una llista · Els situem tots en un mapa interactiu

Men?ame
 

El 24 de maig es configurarà el nou mapa polític local. Dels 1.631 municipis que hi ha a tot el país i que participaran a les eleccions municipals, 83 ja saben quin batlle tindran. Són pobles on només es presenta una llista i, per tant, abans de les eleccions ja se sap qui hi dirigirà l'ajuntament els quatre anys vinents. Al Principat és on trobem més casos —80—, entre els 947 municipis que hi ha. La majoria no arriben al mig miler d'habitants, com ara Maià de Montcal (443), Cistella (281), Bellmunt del Priorat (336) o la Guingueta d'Àneu (341). Però també n'hi ha que tenen una dimensió considerable, i superen el miler d'habitants censats, com ara Olost (1.188), Castellserà (1.089) i Corçà (1.279). I Besalú, amb 2.247 habitants, també ja sap el nom del pròxim batlle.

Al País Valencià, entre els 542 municipais que hi ha, només tres tenen una sola llista: dos superen els mil habitants, Llíber (1.071) i Sant Jordi (1.078), i Herbers, als Ports, només en té 57. A les Illes, no n'hi ha cap cas: en tots 67 municipis es presenten dues llistes o més.

Us els presentem tots en aquest mapa interactiu elaborat pel periodista Marc Belzunces:

I ací teniu tota la llista de pobles amb una sola candidatura:

País Valencià:

Herbers (PP) - José Pallares Gener

Llíber (PP) - José Juan Reus Reus

Sant Jordi (PP) - Ivan Sánchez Cifre

 

Principat

Alàs i Cerc (CiU) - Maria Carmen Ribo i Domejó

Albons (CiU) - Joan Hostench Doñabeitia

Argelaguer (Independents per Argelaguer) - Artur Ginesta Rambla

Baix Pallars (Candidatura Progrés) - José Maria Semino Laguia

Barberà de la Conca (CiU) - Marc Rovira Miró

Belianes (Independents per Belianes) - José Ramon Morera Timoneda

Bellcaire d'Empordà (Junts per Bellcaire d'Empordà) - David Font Saballs

Bellmunt del Priorat (CiU) - Josep Maria Torné Secall

Besalú (CiU) - Lluís Guinó i Subirós

Blancafort (ERC) - Magí Baltà Ventura

Borrassà (CiU) - Ferran Roquer i Padrosa

Cabacés (CiU) - Ricard Masip Roselló

Campllong (CiU) - Lluís Freixas i Vilardell

Cantallops (ERC) - Joan Sabartés Olivet

Capçanes (CiU) - Juan Carlos García Vaqué

Capmany (CiU) - Joan Fuentes Pomés

Carme (Junts per Carme) - Jordi Sellarès Poch

Caseres (Tots Som Caseres) - Manel Palau González

Castellserà (CiU) - Marcel Pujol Coll

Cervià de les Garrigues (Independents per Cervià) - Maria Mercedes Rubió Carré

Cervià de Ter (CiU) - Roser Estañol Torrent

Cistella (CiU) - Enrique Gironella Colomer

Colera (CiU) - Lluís Bosch i Rebarter

Collsuspina (Ara Collsuspina) - Oriol Batlló i Farriol

Conca de Dalt (CiU) - Martí Cardona Rocafort

Corçà (MES per Corçà) - Maria Carme Güell Parnau

El Brull (Ara Brull) - Ferran Teixidó Turner

El Far d'Empordà (Independents per El Far - Candidatura de Progrés) - Jaume Arnall Figueras

Es Bòrdes (Convergència Democràtica Aranesa - Partit Nacionalista Aranès) - María Alonso Fernández Iruela

Espot (CiU)- Josep Maria Sebastià Canal

Freginals (CiU) - Josep Roncero Pallarés

Garrigàs (CiU) - Josep Masoliver i Subirós

La Coma i la Pedra (CiU) - Jaume Oriol Grau

La Guàrdia d'Ares (ERC) - Joan Malgrat Butxaca

La Guingueta d'Àneu (CiU) - Josep Antoni Cervos

La Masó (CiU) - Josep Solé Roig

La Pobla de Massaluca (CiU) - Antoni Ferré Llop

La Sentiu de Sió (Independents per La Sentiu) - Antonio López Trabalón

La Vall de Bianya (CiU) - Santi Reixach Garriga

L'Ametlla-Fontllonga (CiU) - Josep Maria Camarasa Cortés

L'Armentera (CiU) - Narcís Isern Serra

Lladó (ERC) - Juan Fàbrega Solé

Llanars (ERC) - Amadeo Rosell Martí

Llardecans (Independents per Llardecans) - Carme Pinyol Oró

Llers (CiU) - Carles Fortiana Costa

Maià de Montcal (CiU) - Joan Gainza Agustí

Malla (Units per Malla) - Eudald Sentmartí Castañé

Marçà (Miloquera) - Josep Maria Piqué Castellnou

Masarac (CiU) - Lluís Pujol Molas

Maspujols (CiU) - Josep Rabascall Domingo

Miravet (Entesa per Miravet) - Antoni Juan Borrell i Vives

Molló (CiU) - Josep Coma Guitart

Montagut i Oix (CiU) - Mònica Boix Pagès

Montferrer i Castellbò (CiU) - Albert Marquet Lacaya

Olost (Olost i Santa Creu) - Josep Maria Freixanet Mayans

Os de Balaguer (Independents per Os de Balaguer) - Estefania Rufach Fontova

Palau-sator (ERC) - Joan Sabrià Giralt

Palol de Revardit (CiU) - Jordi Xargay Congost

Penelles (CiU) - Eloi Bergós Farràs

Perafita (CiU) - Ramon Casals

Pira (Unió Independents Conca de Barberà – Federació d'Independents de Catalunya) - Josep Pijoan Farré

Poboleda (CiU) - Jordi Català Jasan

Puiggròs (CiU) - Jordi Capdevila Romeu

Puigverd d'Agramunt (CiU) - Joan Eroles Samarra

Rocafort de Queralt (ERC) - Marc Roca Banet

Sant Feliu Sasserra (Amunt) - Joan Ramon Soler Obradors

Sant Pere de Torelló (Entesa per Sant Pere) - Jordi Fàbrega i Colomer

Sant Pere Pescador (CiU) - Agustí Badosa Figueras

Sarroca de Lleida (CiU) - Jaume Reves Esteve

Sudanell (CiU) - Josep Maria Sanjuan Cornadó

Sunyer (Sunyer Independents) - Margarita Bosch López

Terrades (CiU) - Isidre Felip

Tornabous (ERC) - Amadeu Ros Farré

Torrebesses (Independents per Torrebesses) - Mario Urrea Marsal

Ulldemolins (CiU) - Misericòrdia Montlleó Domènech

Vilabertran (ERC) - Martí Armadà Pujol

Vilallonga de Ter (CiU) - Mònica Bonsoms Pastoret

Vilamacolum (Independents per Vilamacolum) - Jaume Dalmau Juanola

Vinaixa (CiU) - Jordi Sarlé Gallart

Vinebre (CiU) - Gema Carim Gironès

Men?ame