El film La vampira de Barcelona ha estat el triomfador de la tretzena edició dels Premis Gaudí, que atorga l’Acadèmia del Cinema Català. En una cerimònia sense precedents arran de les restriccions imposades per la pandèmia de covid-19, el film dirigit per Lluís Danés s’ha endut cinc premis: millor film, millors efectes visuals, millor vestuari, millor maquillatge i perruqueria i millor direcció artística. L’ha seguida el film Las niñas, que ha estat premiada amb quatre Gaudís: millor film de llengua no catalana, amb la millor direcció, per a Pilar Palomera, el millor so i la millor fotografia. I My mexican bretzel, de Nuria Giménez Lorang, ha guanyat el premi a millor film documentari, millor guió i millor muntatge.

‘La vampira de Barcelona’ triomfa en uns Gaudí més austers i revoltats per la situació d’ofec del cinema català

Carme Elias: “Comences a mirar enrere i te’n vas a quan recitaves els versos de Nadal enfilada a la cadira!”

Vegeu ací el guanyador de cada categoria:

Millor film

  • La dona il·legal, dirigit per Ramon Térmens
  • La vampira de Barcelona, dirigit per Lluís Danés
  • Les dues nits d’ahir, dirigit per Pau Cruanyes i Gerard Vidal
  • L’ofrena, dirigit per Ventura Durall

Millor film en llengua no catalana

  • Adú, dirigit per Salvador Calvo
  • La boda de Rosa, dirigit per Iciar Bollain
  • Las niñas, dirigit per Pilar Palomero
  • Sentimental, dirigit per Cesc Gay

Millor direcció

  • Cesc Gay, per Sentimental
  • Iciar Bollain, per La boda de Rosa
  • Lluís Danés, per La vampira de Barcelona
  • Pilar Palomero, per Las niñas

Millor guió

  • Cesc Gay, per Sentimental
  • Iciar Bollain i Alicia Luna, per La boda de Rosa
  • Nuria Giménez Lorang, per My mexican bretzel
  • Pilar Palomero, per Las niñas

Millor protagonista femenina

  • Andrea Fandos, per Las niñas
  • Anna Alarcón, per L’ofrena
  • Candela Peña, per La boda de Rosa
  • Nora Navas, per La vampira de Barcelona

Millor protagonista masculí

  • Alex Brendemühl, per L’ofrena
  • David Verdaguer, per Uno para todos
  • Javier Cámara, per Sentimental
  • Mario Casas, per No matarás

Millor direcció de producció

  • David Masllorens i Silva, per La vampira de Barcelona
  • Ester Velasco, per No matarás
  • Luis Fernández i Ana Parra, per Adú
  • Uriel Wisnia, per Las niñas

Millor film documentari

  • ¿Puedes oírme?, dirigit per Pedro Ballesteros
  • La mami, dirigit per Laura Herrero Garvin
  • My mexican bretzel, dirigit per Nuria Giménez Lorang
  • The mystery of the pink flamingo, dirigit per Javier Polo

Millor curtmetratge

  • Candela, dirigit i escrit per Marc Riba i Anna Solanas
  • Forastera, dirigit i escrit per Lucía Aleñar Iglesias
  • Ni oblit ni perdó, dirigit per Jordi Boquet Claramunt
  • Panteres, dirigit i escrit per Èrika Sánchez
  • Vera, dirigit i escrit per Laura Rubirola Sala

Millor film per a televisió 

  • Èxode, dirigit per Román Parrado
  • El crèdit, dirigit per Abel Folk i Joan Riedweg
  • La fossa, dirigit per Agustí Vila
  • La mort de Guillem, dirigit per Carlos Marques-Marcet

Millor direcció artística

  • Anna Pujol, per Sentimental
  • Balter Gallart, per No matarás
  • Lluís Danés, per La vampira de Barcelona
  • Monica Bernuy, per Las niñas

Millor muntatge

  • Ana Pfaff, per La mami
  • Bernat Aragonès, per A stormy night
  • Cristóbal Fernández i Nuria Giménez Lorang, per My mexican bretzel
  • Sofi Escudé, per Las niñas

Millor actriu secundària

  • Bruna Cusí, per La vampira de Barcelona
  • Natalia de Molina, per Las niñas
  • Núria Prims, per La vampira de Barcelona
  • Verónica Echegui, per L’ofrena

Millor actor secundari

  • Abdel Aziz El Mountassir, per La dona il·legal
  • Alberto San Juan, per Sentimental
  • Francesc Orella, per La vampira de Barcelona
  • Ernesto Alterio, per Te quiero, imbécil

Millor música original

  • Alfred Tapscott, per La vampira de Barcelona
  • Carlos Naya, per Las niñas
  • Niño de Elche, per Niños como todos
  • Roque Baños, per Adú

Millor fotografia

  • Bet Rourich, per Uno para todos
  • Daniela Cajías, per Las niñas
  • Josep M. Civit, per Baby
  • Josep M. Civit, per La vampira de Barcelona

Millor vestuari

  • Anna Güell, per Sentimental
  • Arantxa Ezquerro, per Las niñas
  • Mercè Paloma, per La vampira de Barcelona
  • Patricia Monné, per Adú

Millor so

  • Albert Gay, Irene Rausell i Yasmina Praderas, per Sentimental
  • Amanda Villavieja, Alejandra Molina i Fernando Novillo, per Las niñas
  • Daniela Fermín, Quique López i Carlos Jiménez, per La vampira de Barcelona
  • Elena Coderch, Laura Tomás i Yasmina Praderas, per No matarás

Millors efectes visuals

  • Esther Ballesteros i Luis Tinoco, per No matarás
  • Lluís Rivera, Aleix Torrecillas i Anna Aragonès, per La vampira de Barcelona
  • Lluís Rivera i Alex Villagrasa, per Hogar 
  • Raúl Romanillos i Míriam Piquer, per Adú

Millor maquillatge i perruqueria

  • Amparo Sánchez, per La boda de Rosa
  • Carmen Arbues, per Las niñas
  • Laura Pérez i Xavi Valverde, per La vampira de Barcelona
  • Patricia Reyes, per No matarás

Millor film europeu

  • Little Joe, dirigit per Jessica Hausner
  • Longa noite, dirigit per Eloy Enciso
  • Sobre lo infinito, dirigit per Roy Andersson
  • Sorry we missed you, dirigit per Ken Loach

Fes-te'n subscriptor i construeix amb VilaWeb25 el diari nou que els Països Catalans necessiten ara.

60€/any
120€/any
Si encara vols ajudar-nos més, pots fer-te'n com a Protector.

Si no pots, o no vols, fer-te'n subscriptor, ara també ens pots ajudar fent una donació única.