Una gala avorrida i gairebé sense cap sorpresa. Així ha estat la cerimònia dels noranta-tresens premis Oscar, en què la pandèmia també s’ha fet notar amb un ambient gèlid al Dolby Theatre de Hollywood (només hi havia 150 convidats, en compte dels 3.000 habituals).

El film Nomadland ha estat el gran triomfador de la nit amb els guardons de millor film, millor direcció (Chloé Zhao) i millor actriu principal (Frances McDormand). D’aquesta manera, s’han complert totes les expectatives que el presentaven com el gran preferit i tanca un any rodó després de guanyar també el Lleó d’Or a Venècia.

En el discurs com a premiada, McDormand ha volgut reivindicar el cinema, després d’un any nefast per a la indústria: “Un dia, molt i molt aviat, porteu els vostres coneguts a un cinema, braç a braç, en aquest espai fosc. I vegeu tots els films que hi ha representats avui ací.” Amb aquest guardó, l’actriu de Nova York iguala Meryl Streep i Ingrid Bergman com a guanyadora de tres premis de l’acadèmia, només superades per Katharine Hepburn, amb quatre Oscar.

[VÍDEO] Per què Frances McDormand ha udolat com un llop després de recollir l’Oscar? 

Segurament la gran sorpresa de la nit ha estat l’Oscar a millor actor principal, que molts consideraven que premiaria pòstumament Chadwick Boseman. Tanmateix, l’acadèmia ha preferit reconèixer el paper d’Anthony Hopkins a The Father, en què fa d’home senil. Hopkins, que fins ara havia rebut diverses nominacions, però només tenia una estatueta per El silenci dels anyells, s’ha convertit en l’actor de més edat a rebre el guardó (vuitanta-tres anys).

De totes maneres, la sorpresa s’ha dissipat de seguida perquè, després de pronunciar el nom de l’intèrpret gal·lès, ningú no ha pujat a l’escenari a recollir el premi. Amb aquesta fredor, però amb voluntat de voler tirar endavant, la indústria del cinema ha posat punt final a la cerimònia en un any per a oblidar.

Consulteu tots els premiats als Oscar ací.

Millor actor principal:

  • Riz Ahmed (Sound of Metal)
  • Chadwick Boseman (Ma Rainey‘s Black Bottom)
  • Anthony Hopkins (The Father)
  • Gary Oldman (Mank)
  • Steven Yeun (Minari)

Millor actor secundari:

  • Sacha Baron Cohen (The Trial of the Chicago 7)
  • Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)
  • Leslie Odom, Jr. (One Night in Miami…)
  • Paul Raci (Sound of Metal)
  • Lakeith Stanfield (Judas and the Black Messiah)

Millor actriu principal:

  • Viola Davis (Ma Rainey’s Black Bottom)
  • Andra Day (The United States vs. Billie Holiday)
  • Vanessa Kirby (Pieces of a Woman)
  • Frances McDormand (Nomadland)
  • Carey Mulligan (Promising Young Woman)

Millor actriu secundària:

  • Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan)
  • Glenn Close (Hillbilly Elegy)
  • Olivia Colman (The Father)
  • Amanda Seyfried (Mank)
  • Yuh-Jung Youn (Minari)

Millor film d’animació:

  • Onward (Dan Scanlon i Kori Rae)
  • Over The Moon (Glen Keane, Gennie Rim i Peilin Chou)
  • A Shaun The Sheep Movie: Farmageddon (Richard Phelan, Will Becher i Paul Kewley)
  • Soul (Pete Docter i Dana Murray)
  • Wolfwalkers (Tomm Moore, Ross Stewart, Paul Young i Stéphan Roelants)

Millor fotografia:

  • Judas and the Black Messiah (Sean Bobbitt)
  • Mank (Erik Messerschmidt)
  • News Of The World (Dariusz Wolski)
  • Nomadland (Joshua James Richards)
  • The Trial of the Chicago 7 (Phedon Papamichael)

Millor disseny de vestuari:

  • Emma (Alexandra Byrne)
  • Ma Rainey’s Black Bottom (Ann Roth)
  • Mank (Trish Summerville)
  • Mulan (Bina Daigeler)
  • Pinocchio (Massimo Cantini Parrini)

Millor director:

  • Another Round (Thomas Vinterberg)
  • Mank (David Fincher)
  • Minari (Lee Isaac Chung)
  • Nomadland (Chloé Zhao)
  • Promising Young Woman (Emerald Fennell)

Millor documentari:

  • Collective (Alexander Nanau i Bianca Oana)
  • Crip Camp (Nicole Newnham, Jim LeBrecht i Sara Bolder)
  • The Mole Agent (Maite Alberdi i Marcela Santibáñez)
  • My Octopus Teacher (Pippa Ehrlich, James Reed i Craig Foster)
  • Time (Garrett Bradley, Lauren Domino i Kellen Quinn)

Millor curtmetratge documental:

  • Colette (Anthony Giacchino i Alice Doyard)
  • A Concerto Is A Conversation (Ben Proudfoot i Kris Bowers)
  • Do Not Split (Anders Hammer i Charlotte Cook)
  • Hunger Ward (Skye Fitzgerald i Michael Scheuerman)
  • A Love Song For Latasha (Sophia Nahli Allison i Janice Duncan)

Millor muntatge:

  • The Father (Yorgos Lamprinos)
  • Nomadland (Chloé Zhao)
  • Promising Young Woman (Frédéric Thoraval)
  • Sound Of Metal (Mikkel E. G. Nielsen)
  • The Trial Of The Chicago 7 (Alan Baumgarten)

Millor film estranger:

  • Another Round (Dinamarca)
  • Better Days (Hong Kong)
  • Collective (Romania)
  • The Man Who Sold His Skin (Tunísia)
  • Quo Vadis, Aida? (Bòsnia i Hercegovina)

Millor maquillatge:

  • Emma (Marese Langan, Laura Allen i Claudia Stolze)
  • Hillbilly Elegy (Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle i Patricia Dehaney)
  • Ma Rainey’s Black Bottom (Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal i Jamika Wilson)
  • Mank (Gigi Williams, Kimberley Spiteri i Colleen LaBaff)
  • Pinocchio (Mark Coulier, Dalia Colli i Francesco Pegoretti)

Millor banda sonora:

  • Da 5 Bloods (Terence Blanchard)
  • Mank (Trent Reznor i Atticus Ross)
  • Minari (Emile Mosseri)
  • News Of The World (James Newton Howard)
  • Soul (Trent Reznor, Atticus Ross i Jon Batiste)

Millor cançó:

  • Fight For You de H.E.R. i Dernst Emile (Judas and the Black Messiah)
  • Hear My Voice de Daniel Pemberton i Celeste Waite (The Trial of the Chicago 7)
  • Husavik de Savan Kotecha, Fat Max Gsus i Rickard Göransson (Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga)
  • Io Sì de Diane Warren i Laura Pausini (La Vita Davanti a Se)
  • Speak Now de Leslie Odom, Jr. i Sam Ashworth (One Night in Miami…)

Millor film:

  • The Father (David Parfitt, Jean-Louis Livi i Philippe Carcassonne, productors)
  • Judas And The Black Messiah (Shaka King, Charles D. King i Ryan Coogler, productors)
  • Mank (Ceán Chaffin, Eric Roth and Douglas Urbanski, productors)Minari (Christina Oh, productor)
  • Nomadland (Frances McDormand, Peter Spears, Mollye Asher, Dan Janvey i Chloé Zhao, productors)
  • Promising Young Woman (Ben Browning, Ashley Fox, Emerald Fennell i Josey McNamara, productors)
  • Sound Of Metal (Bert Hamelinck i Sacha Ben Harroche, productors)
  • The Trial Of The Chicago 7 (Marc Platt i Stuart Besser, productors)

Millor disseny de producció:

  • The Father
  • Ma Rainey’s Black Bottom
  • Mank
  • News Of The World
  • Tenet

Millor curtmetratge d’animació:

  • Burrow (Madeline Sharafian i Michael Capbarat)
  • Genius Loci (Adrien Mérigeau i Amaury Ovise)
  • If Anything Happens I Love You (Will McCormack i Michael Govier)
  • Opera (Erick Oh)
  • Yes-People (Gísli Darri Halldórsson i Arnar Gunnarsson)

Millor curtmetratge:

  • Feeling Through (Doug Roland i Susan Ruzenski)
  • The Letter Room (Elvira Lind i Sofia Sondervan)
  • The Present (Farah Nabulsi i Ossama Bawardi)
  • Two Distant Strangers (Travon Free i Martin Desmond Roe)
  • White Eye (Tomer Shushan i Shira Hochman)

Millor so:

  • Greyhound (Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders i David Wyman)
  • Mank (Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance i Drew Kunin)
  • News Of The World (Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller i John Pritchett)
  • Soul (Ren Klyce, Coya Elliott i David Parker)
  • Sound Of Metal (Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michellee Couttolenc, Carlos Cortés i Phillip Bladh)

Millors efectes visuals:

  • Love And Monsters (Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt i Brian Cox)
  • The Midnight Sky (Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon i David Watkins)
  • Mulan (Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury i Steve Ingram)
  • The One And Only Ivan (Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones i Santiago Colomo Martinez)
  • Tenet (Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley i Scott Fisher)

Millor guió adptat:

  • Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan (Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Peter Baynham, Erica Rivinoja, Dan Mazer, Jena Friedman i Lee Kern)
  • The Father (Christopher Hampton i Florian Zeller)
  • Nomadland (Chloé Zhao)
  • One Night In Miami… (Kemp Powers)
  • The White Tiger (Ramin Bahrani)

Millor guió original:

  • Judas And The Black Messiah (Will Berson i Shaka King)
  • Minari (Lee Isaac Chung)
  • Promising Young Woman (Emerald Fennell)
  • Sound Of Metal (Darius Marder i Abraham Marder)
  • The Trial Of The Chicago 7 (Aaron Sorkin)
Combined-Shape Created with Sketch.

Ajuda VilaWeb
Ajuda la premsa lliure

VilaWeb sempre parla clar, i això molesta. Ho fem perquè sempre ho hem fet, d'ençà del 1995, però també gràcies al fet que la nostra feina com a periodistes és protegida pels més de 20.000 lectors que han decidit d'ajudar-nos voluntàriament.

Gràcies a ells podem oferir els nostres continguts en obert per a tothom. Ens ajudes tu també a ser més forts i arribar a més gent?
En aquesta pàgina trobaràs tots els avantatges d'ésser subscriptor de VilaWeb, a què tindràs accés a partir d'avui.