Tema en actualització

La tretzena cerimònia dels Premis Gaudí de l’Acadèmia del Cinema Català, en condicions extraordinàries per la crisi sanitària, es fa enguany abans de l’horari habitual i amb mesures de seguretat. La producció és a càrrec d’El Terrat, que ja s’havia encarregat d’aquesta tasca el 2013 i el 2018, i tindrà diversos presentadors i actuacions.

La vampira de Barcelona, de Lluís Danés, amb 14 nominacions; Las Niñas, de Pilar Palomero, amb 13, i Sentimental, de Cesc Gay, amb 8, són els films amb més nominacions el 13è any dels premis Gaudí de l’Acadèmia del Cinema Català, que es farà a l’Auditori del Fòrum CCIB.

Trenta-dues produccions es disputen els guardons amb les nominacions més paritàries de la història dels premis, amb el 54% de dones finalistes en categories nominatives.

3 publicacions novesRecarregar
20.49

Millor film

La vampira de Barcelona, dirigit per Lluís Danés.

20.46

Millor direcció

Pilar Palomero, per Las niñas.

20.46

Millor film en llengua no catalana

Las Niñas, dirigit per Pilar Palomero

20.45

Millor guió

Nuria Giménez Lorang, per My mexican bretzel

20.44

Millor protagonista femenina

Candela Peña, per La boda de Rosa.

20.22

Millor protagonista masculí

Mario Casas, per No matarás

20.13

La presidenta de l'Acadèmia del Cinema Català, Isona Passola, lamenta que "tenim unes pel·lícules amb molt de talent i molta creativitat però que no són competitives a nivell pressupostari", i que "enguany és la vegada que tenim menys pel·lícules en català en aquesta gala". Com una possible solució, assenyala que calen més inversions de les televisions, i especialment de TV3. "TV3 s'ha fet vella, necessita canvis".

20.09

Millor so

Amanda Villavieja, Alejandra Molina i Fernando Novillo, per Las niñas.

20.03

Millor direcció de producció

Luis Fernández i Ana Parra, per Adú

20.02

Millor curtmetratge

Ni oblit ni perdó, dirigit per Jordi Boquet Claramunt.

19.58

Premi Gaudí d'Honor

L'actriu Carme Elias recull el premi Gaudí d'Honor en homenatge a cinc dècades de trajectòria.

Carme Elias: “Comences a mirar enrere i te’n vas a quan recitaves els versos de Nadal enfilada a la cadira!”

19.42

Millor film europeu

Sorry we missed you, dirigit per Ken Loach

19.40

Millor música original

Niño de Elche, per Niños como todos

19.36

Millors efectes visuals

Lluís Rivera, Aleix Torrecillas i Anna Aragonès, per La vampira de Barcelona

19.33

Millor film per a televisió

La mort de Guillem, dirigit per Carlos Marques-Marcet

19.28

Premi especial del públic al millor film

Les dues nits d’ahir, dirigit per Pau Cruanyes i Gerard Vidal.

19.20

Millor actor secundari

Alberto San Juan, per Sentimental

19.19

Millor muntatge

Cristóbal Fernández i Nuria Giménez Lorang, per My mexican bretzel

19.14

Millor vestuari

Mercè Paloma, per La vampira de Barcelona

19.12

Millor maquillatge i perruqueria

Laura Pérez i Xavi Valverde guanyen el premi a millor maquillatge i perruqueria per La vampira de Barcelona.

19.05

Millor film documentari

My mexican bretzel, dirigit per Nuria Giménez Lorang, guanya el premi a millor film documentari.

19.03

Millor fotografia

Daniela Cajías guanya el premi a la millor fotografia per Las niñas.

18.58

Millor direcció artística

Lluís Danés guanya el premi a millor direcció artística per La vampira de Barcelona.

18.56

Millor actriu secundària

Verónica Echegui guanya el premi a millor actriu secundària per L’ofrena.

18.42

Vegeu ací totes les nominacions

Millor film

  • La dona il·legal, dirigit per Ramon Térmens
  • La vampira de Barcelona, dirigit per Lluís Danés
  • Les dues nits d’ahir, dirigit per Pau Cruanyes i Gerard Vidal
  • L’ofrena, dirigit per Ventura Durall

Millor film en llengua no catalana

  • Adú, dirigit per Salvador Calvo
  • La boda de Rosa, dirigit per Iciar Bollain
  • Las Niñas, dirigit per Pilar Palomero
  • Sentimental, dirigit per Cesc Gay

Millor direcció

  • Cesc Gay, per Sentimental
  • Iciar Bollain, per La boda de Rosa
  • Lluís Danés, per La vampira de Barcelona
  • Pilar Palomero, per Las niñas

Millor guió

  • Cesc Gay, per Sentimental
  • Iciar Bollain i Alicia Luna, per La boda de Rosa
  • Nuria Giménez Lorang, per My mexican bretzel
  • Pilar Palomero, per Las niñas

Millor protagonista femenina

  • Andrea Fandos, per Las niñas
  • Anna Alarcón, per L’ofrena
  • Candela Peña, per La boda de Rosa
  • Nora Navas, per La vampira de Barcelona

Millor protagonista masculí

  • Alex Brendemühl, per L’ofrena
  • David Verdaguer, per Uno para todos
  • Javier Cámara, per Sentimental
  • Mario Casas, per No matarás

Millor direcció de producció

  • David Masllorens i Silva, per La vampira de Barcelona
  • Ester Velasco, per No matarás
  • Luis Fernández i Ana Parra, per Adú
  • Uriel Wisnia, per Las niñas

Millor film documental

  • ¿Puedes oírme?, dirigit per Pedro Ballesteros
  • La mami, dirigit per Laura Herrero Garvin
  • My mexican bretzel, dirigit per Nuria Giménez Lorang
  • The mystery of the pink flamingo, dirigit per Javier Polo

Millor curtmetratge

  • Candela, dirigit i escrit per Marc Riba i Anna Solanas
  • Forastera, dirigit i escrit per Lucía Aleñar Iglesias
  • Ni oblit ni perdó, dirigit per Jordi Boquet Claramunt
  • Panteres, dirigit i escrit per Èrika Sánchez
  • Vera, dirigit i escrit per Laura Rubirola Sala

Millor film per a televisió

  • Èxode, dirigit per Román Parrado
  • El crèdit, dirigit per Abel Folk i Joan Riedweg
  • La fossa, dirigit per Agustí Vila
  • La mort de Guillem, dirigit per Carlos Marques-Marcet

Millor direcció artística

  • Anna Pujol, per Sentimental
  • Balter Gallart, per No matarás
  • Lluís Danés, per La vampira de Barcelona
  • Monica Bernuy, per Las niñas

Millor muntatge

  • Ana Pfaff, per La mami
  • Bernat Aragonès, per A stormy night
  • Cristóbal Fernández i Nuria Giménez Lorang, per My mexican bretzel
  • Sofi Escudé, per Las niñas

Millor actriu secundària

  • Bruna Cusí, per La vampira de Barcelona
  • Natalia de Molina, per Las niñas
  • Núria Prims, per La vampira de Barcelona
  • Verónica Echegui, per L’ofrena

Millor actor secundari

  • Abdel Aziz El Mountassir, per La dona il·legal
  • Alberto San Juan, per Sentimental
  • Francesc Orella, per La vampira de Barcelona
  • Ernesto Alterio, per Te quiero, imbécil

Millor música original

  • Alfred Tapscott, per La vampira de Barcelona
  • Carlos Naya, per Las niñas
  • Niño de Elche, per Niños como todos
  • Roque Baños, per Adú

Millor fotografia

  • Bet Rourich, per Uno para todos
  • Daniela Cajías, per Las niñas
  • Josep M. Civit, per Baby
  • Josep M. Civit, per La vampira de Barcelona

Millor vestuari

  • Anna Güell, per Sentimental
  • Arantxa Ezquerro, per Las niñas
  • Mercè Paloma, per La vampira de Barcelona
  • Patricia Monné, per Adú

Millor so

  • Albert Gay, Irene Rausell i Yasmina Praderas, per Sentimental
  • Amanda Villavieja, Alejandra Molina i Fernando Novillo, per Las niñas
  • Daniela Fermín, Quique López i Carlos Jiménez, per La vampira de Barcelona
  • Elena Coderch, Laura Tomás i Yasmina Praderas, per No matarás

Millors efectes visuals

  • Esther Ballesteros i Luis Tinoco, per No matarás
  • Lluís Rivera, Aleix Torrecillas i Anna Aragonès, per La vampira de Barcelona
  • Lluís Rivera i Alex Villagrasa, per Hogar
  • Raúl Romanillos i Míriam Piquer, per Adú

Millor maquillatge i perruqueria

  • Amparo Sánchez, per La boda de Rosa
  • Carmen Arbues, per Las niñas
  • Laura Pérez i Xavi Valverde, per La vampira de Barcelona
  • Patricia Reyes, per No matarás

Millor film europeu

  • Little Joe, dirigit per Jessica Hausner
  • Longa noite, dirigit per Eloy Enciso
  • Sobre lo infinito, dirigit per Roy Andersson
  • Sorry we missed you, dirigit per Ken Loach

Fes-te'n subscriptor i construeix amb VilaWeb25 el diari nou que els Països Catalans necessiten ara.

60€/any
120€/any
Si encara vols ajudar-nos més, pots fer-te'n com a Protector.

Si no pots, o no vols, fer-te'n subscriptor, ara també ens pots ajudar fent una donació única.