Ús de cookies

Aquest web utilitza 'galetes' per millorar l'experiència de navegació. Si continueu navegant entenem que les accepteu. Més informació


Notícies

Diumenge  13.10.2002  15:57

Premis del Sitges 2002

Men?ame
 

Secció oficial Fantàstic:
Millor pel·lícula: Dracula: Page’s from a Virgin’s Diary, de Guy Maddin
Millor director: David Cronenberg per Spider
Millor actor:Jeremy Northam per Cypher
Millor actriu: Angela Bettis per May
Millor guió: Lucky McKee per May
Millor fotografia: Decha Srimantra per The Eye
Millors efectes de maquillatge: Robert Kurtzman, Greg Nicotero i Howard Berger per Cabin Fever
Millor direcció artística: Shinya Tsukamoto per A Snake of June
Millors efectes visuals: Richard R. Hoover per Reign of Fire
Millor banda sonora: Sonic Youth per Demonlover
Millor curt fantàstic: Hélène Cattet i Bruno Forzani per La Chambre Jaune
Mencions especials a: Sen to Chihiro no Kamikakushi (Spirited Away) de Hayao Miyazaki i Honogurai mizu no soku kara (Dark Water) de Hideo Nakata.

Secció Gran Angular:
Premi del públic a la millor pel·lícula a: Cravan vs Cravan, de/by Isaki Lacuesta

Secció Anima't:
Premi pel director del millor curt d’animació a Jérôme Boulbès per La mort de Tau.
Menció Especial a John Weldon, per The Hungry Squid.
Premi del públic al millor curtmetratge d’animació a Last Rumba in Rochdale de John Chorlton.
Premi del públic al millor llargmetratge d’animació a Mercano el marciano de Juan Antín

Secció Orient Express:
Premi al millor llargmetratge de producció asiàtica a Araburu Taashii-Tachi (Agitator) de Takashii Miike i a Na Bbun-Nam-Ja (Bad Guy) de Kim Ki-duk

Premi de la Crítica JOSÉ LUIS GUARNER:
Demonlover d'Olivier Assayas

Premi Citizen Kane:
Al millor director revelació: Isaki Lacuesta per Cravan vs Cravan

Premi Méliès de Plata:
Premi al millor llargmetratge de gènere fantàstic europeu a: El segundo nombre, de/by Paco Plaza.
Premi al millor curtmetratge de gènere fantàstic europeu a: Cry for Bobo de David Cairns.

Premis Nova Autoria:
Millor director: Albert Pérez de l’ESCAC per Killing the spot
Millor guió: Nacho Moliné de l’ESCAC per Era que no era
Millor banda sonora: Ekaterina Nocolova del CECC per Todo lo sólido

Premi La General:
Premi honorífic del festival a Dino de Laurentiis

Men?ame